Orange San Francisco/ZTE Blade – zkušenosti z praxe (doplněno)


(doplněno)
Slíbil jsem podělit se o zkušenosti, tak plním slib a píši krátkou recenzi po cca 10 dnech používání.

Proč zrovna ZTE Blade
Telefon jsem vybíral jako „levný Android“ a neočekával od něj nic speciálního. Požadavky byly:

 • kapacitní displej
 • rozlišení alespoň 320×480 (= de facto standard pro spoustu aplikací).
 • Jack na sluchátka
 • digitální kompas (ani ne tak pro navigaci, ale pro hrátky s VR)

Protože u operátorů i na webu je v informacích o telefonech slušně řečeno binec, posbíral jsem info z recenzí, databází a udělal si vlastní Přehled Android telefonů do 6000 Kč. Do výběru se dostala SE Xperia X8 a díky navigaci bundlované u Vodafonu i LG Optimus One. Galaxy Ace se mi líbil také, ale neviděl jsem jej z oficiálního dovozu pod 5900. Při hledání info jsem narazil v zahraničí na pochvalné zmínky o modelu San Francisco od operátora Orange v UK za 99 liber (při koupi přes eshop nutno koupit i 20 liber kredit, v prodejně prý ne). Už už jsem si jej nechával poslat po kamarádce když se objevily oficiálně v ČR – distributor Agora, servis Britex). Chtěl jsem jej vzít u SunnySoft, ale na jejich prodejně v IBC nebyl skladem a když jsem zjistil, že ve skladu u distributora už není a ze všech prodejen náhle mizí jak pára nad hrncem, vzal jsem u prodejce Amio jeden z posledních kusů v Brně.

O ZTE Blade
Verze distribuovaná v ČR má jen 3.2Mpix foťák a displej TFT (AMOLED byla jen prvá série, která se do ČR nedostala) a je dodávána s kompetně českým Android 2.2. Pro znalce jedná se o HW telefonu verze Gen2. V dodávce jsou sluchátka špunty (bez zvukovodu) kategorie á 100 Kč s ovládacím tlačítkem play/pause a (zřejmě) i přijetím hovoru a mikrofonem – nezkoušel jsem.

ZTE Blade GreyDo ČR se dovezla jen verze Gray (prodejci ji inzerují jako Black), která má jemně drsný, jakoby pogumovaný zadní kryt a neklouže v ruce.

Díky tomu, že telefon má zkosenou dolní a horní hranu (od toho se jmenuje „Blade“), působí menší než těch skutečných 115 mm výšky. Tlačítka jsou 3 a jsou hardwarová, tužší na stisk. Jedno z nich svítí při oznámení zmeškané události – je vidět pouze v interiéru, na slunci ne.

Jediný konektor je microUSB, v balení je maličká nabíječka s USB výstupem (kterou můžete tahat všude s sebou) a obrovský USB-microUSB kabel, na kterém se sice můžete oběsit, ale tahat s sebou jej určitě chtít nebudete.
USB konektro na nabíječce není v těle, ale je na krátkém drátku = potenciální zdroj problémů po delším používání.

SW
Do SW telefonu jsem nijak nezasahoval, používám jej tak jak byl, s origiginální ROM bez zásahů do partitions apod. Samozřejmě jako každý Android, pro synchronizaci kontaktů přístup na Android Market je potřeba účet na Google.

Datový paušál
Otázka do pranice – spousta lidí tvrdí, že bez paušálu (např 177Kč/měsíc u Vodafone, 89 Kč pro studenty 15-26 let) je Android nepoužitelný nebo neplnohodnotný. Nemyslím si. Většinu času jsem v dosahu Wifi a proto mám mobilní data vypnuta pomocí APNdroid a v případě potřeby (Geocaching, Layar) je povolím – operátor mi účuje 6 haléřů /kB.

Obal
ZTE Blade je nepatrné užší a tenčí než iPhone 3GS, takže obaly na něj lze použít, telefon je v nich volně ale naplandá. Na displej jsem nalepil fólii (povedlo se mi až napodruhé – tip: musíteji ustřihnout nepatrně menší než displej). Balení 3ks v Datartu za 69 Kč.

Zkušenosti
Výdrž: Odpovídá jiným telefonům s Androidem. Pokud se používá jen na telefonování, tak to ještě ujde (odhad 2-3 dny s vypnutou WiFi a 3G), při hraní her Vám ji děti vybijí za den. Lze se i podívat která aplikace žere baterku. Jas displeje se nastavuje automaticky dle sensoru okolního osvětlení, lze nastavit i ručně. Rychlost telefonu – nemohu srovnávat, za mne dobrá. Měl jsem obavy jak se 600MHz CPU popasuje s překreslováním velkého displeje 800×480, ale zvládá to dobře, zřejmě díky GPU Adreno 200. Starší verze s Android 2.1 byly pomalé, tato je OK. Uživatelé kteří si koupili telefonem u operátora jako Orange San Francisco si stěžovali na spoustu SW zaplácaného v telefonu a často flashovali na jinou ROM CPU lze i přetaktovat na cca 750MHz, prý je to znát, nezkoušel jsem. Adobe Flash na tomto telefonu není a prý nikdy nebude – je potřeba GPU alespoň Adreno 205. Přehrávání flash videa ale funguje v prohlížeči Skyfire, a ČT24 přes internet běží OK. Zvuk z reproduktoru není pŕíliš hlasitý, dětem uděláte radost koupí přídavných reproduktorků. A2DP profil s bluetooth reproduktorem MBS-100 funguje. V základním SW není ekvalizér (je myslím až v Android 2.3), takže pro poslech na nekvalitních sluchátkách se vyplatí stáhnout nějaký přehrávač – ten pak zesílí i zvuk z iterního reproduktoru.

Rádio
Nepodařilo se mi rozběhat RDS. Dodávaný programek k rádiu je velmi spartánský, umí uložit a použít předvolby a jinak – nic. Zkoušel jsem z marketu jiné, graficky vyšperkované, ale v principu stejný výsledek. Dle informací umí RDS FM čip s označením si4709, přičemž výrobce asi série pro Evropu osazuje obdobným čipem si4709, který RDS neumí. Možná je to jen chybný driver pro FM čip. Důvodem nefunkčního RDS je zřejmě nepodpora ze strany stock kernelu Android 2.2. Je možno isnstalovat patch, ale pro ten je nutno rootnout telefon.
Rozborku telefonu, která by to potvrdila, jsem nedělal.  Pokud máte někdo lepší info, dejte vědět.

Navigace

Navigaci Google jsem chvíli zkoušel, ale nezůstal u ní. Zatím Google doporučuje dost krkolomné trasy: Buď nerozlišuje silnice 2. a 3. třídy nebo prostě neví, že jet do Slavkova kolenm golfového hřiště znamená spoustu serpentin (možná mi chtěl aktuálně doporučit ťřešňovou alej po cestě) Výhodou je, že trasu lze načíst trasu dopředu přes Wifi a poté po ní naviguje i bez datového připojení (pokud z ní sjedete, musíte se na trasu vrátit). V šedých zákoutích internetu lze nalézt cracknutou navigaci Sygic Aura, cca 5MB .apk soubor, který si pak sám dotáhne mapy dle potřeby. ČR má asi 700MB, okolní státy jsou menší. Pro použití jako navigaci doporučuji dodanou 2GB kartu vyměnit za větší. Funguje výborně, zatím bez výhrad. Velké rozlišení a velký displej je znát – pokud kupujete mobil kvůli navigaci, nic menšího bych nedoporučoval. Maximální hlasitost navigace na maximu je tak na hranici – pokud máte hlučné auto nebo jezdíte 160+, budete mít problém.

Další informace
Rozcestník pro ZTE Blade/Orange San Francisco (díky HUdasp)

Shrnutí
Subjektivně asi nejlepší mobil do 6000 Kč (červen 2011). Konkurencí mu může být HTC Wildfire S či LG Optimus One, oba však s horším a menším displejem. Pokud by někdo chtěl víc, ta k nejlevnější vyšší model co stojí za zvážení je Huawei Ideos X5, který jsem měl možnost si osahat na konferenci Google Point.

Update
Po 4 měsících bezproblémového používání s originálním firmware Android 2.2 jsem se odhodlal  instalovat do ZTE Blade CyanogenMod 7.1. Jak to dopadlo se dozvíte v dalším článku.

 

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Orange San Francisco/ZTE Blade – zkušenosti z praxe (doplněno)

 1. Folie says:

  Můžu se zeptat na folii na displej? To je folie na iPhone 3 a ustřihnout?
  “Balení 3ks v Datartu za 69 Kč.” To je dost levné, viděl jsem levné folie, ale to stála jedna kolem stovky, značková pak přes tři.
  Díky
  JF

 2. senky says:

  sygic mapa CR ma 45 a Mapa slovnska 19 MB a na konci je LG Opympus ale inak pekne info

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s